Taxonomic Filter:

Taxa Count: 267

ACRIDIDAE

Acrida bicolor
Acrida turrita
Acrotylus insubricus insubricus
Coryphosima stenoptera stenoptera
Eucoptacra exigua
Heteropternis thoracica
Mesopsis abbreviatus
Paralobopoma bugoiensis
Parga angusticornis
Ruwenzoracris latisignata
Sumba roseipennis

ANTHICIDAE

Anthicidae undet.

ANTHOCORIDAE

Anthocoridae undet.

ANTHOMYIIDAE

Anthomyiidae undet.

APHROPHORIDAE

Aphrophoridae undet.
Poophilus spp.

APIDAE

Amegilla acraensis
Amegilla calens
Anthophora spp.
Ceratina penicillata
Meliponini undet.
Plebeina armata

ASILIDAE

Afroestricus insectaris
Afroestricus velatus
Asilini undet.
Gonioscelis spp.
Lagodias spp.
Laxenecera spp.
Leptogastrinae undet.
Ommatius pernecessarius

ATEMNIDAE

Cyclatemnus centralis

BLATTELLIDAE

Blattellidae undet.

BLATTODEA

Blattodea undet.

BOMBYLIIDAE

Bombyliidae undet.

BRACONIDAE

Braconinae undet.

BUPRESTIDAE

Acmaeodera subprasina
Agrilus spp.

CALLIPHORIDAE

Calliphora croceipalpis
Calliphoridae undet.
Chrysomya chloropyga
Isomyia tristis
Phumosia spp.

CANTHARIDAE

Silidius aurantiacus
Silidius denominandus

CARABIDAE

Chlaenius sp. 125
Chlaenius sp. 177
Cochliopaussus cucullatus
Craspedophorus sp. 26
Curtisipaussus curtisi
Demetrias sp. 9
Harpalini undet.
Klugipaussus distinguendus
Lebia sp. 280
Macrocheilus sp. 20
Spinicoxipaussus spp.
platynine sp. 32
platynine sp. 37
platynine sp. 53
platynine sp. 58

CERAMBYCIDAE

Lamiinae undet.
Macrotomini undet

CERCOPIDAE

Cercopidae undet.

CERYLONIDAE

Philothermopsis spp.
Philothermus rarum
Philothermus spp.

CHALCIDIDAE

Aspirrhina spp.

CHLOROPIDAE

Chloropidae undet.

CHROICOPTERIDAE

Chroicopterinae
Gonypetella sp.

CHRYSIDIDAE

Chrysis munita

CHRYSOMELIDAE

Altica spp.
Criocerinae undet. undet.
Cryptocephalinae undet.
Eumolpinae undet.
Galerucinae undet.
Galerucinae/Alticinae undet.

CICADELLIDAE

Cicadellinae undet.

COCCINELLIDAE

Adalia sexareata
Alesia trilineata
Coccinellidae undet.
Epilachna kaestneri pallens
Epilachna tenelloides
Henosepilachna kaffaensis

COCCOIDEA

Heteroptera

COREIDAE

Coreidae undet.

CRABRONIDAE

Oxybelus spp.
Tachytes abercornensis

CURCULIONIDAE

Curculionidae undet.
Lixinae undet.
Polyclaeis spp.

CYDNIDAE

Cydnidae undet.

DOLICHOPODIDAE

Dolichopodidae undet.

DROSOPHILIDAE

Drosophila spp.

DYTISCIDAE

Bidessus ruandensis
Copelatus sylvaticus
Hydroglyphus infirmus
Hydroglyphus koppi
Uvarus spp.

ELATERIDAE

Agrypnus spp.
Athous vittatus

EMBIIDAE

Dihybocercus concolor
Dihybocercus kagerae

ENICOCEPHALIDAE

Oncylocotis curculio
Oncylocotis synavei

EREBIDAE

Polymona rufifemur

FLATIDAE

Flatidae undet.

FORMICIDAE

Camponotus spp.
Crematogaster spp.
Discothyrea calabrix
Discothyrea gryphon
Dorylus nigricans molestus
Dorylus spp.
Lepisiota spp.
Monomorium spp.
Paltothyreus tarsata
Pheidole spp.

GEOCORIDAE

Geocoris spp.

GEOMETRIDAE

Geometridae undet. spp.

GLOSSINIDAE

Glossinidae undet.

GRYLLIDAE

Euscyrtinae undet.
Gryllidae undet.
Gryllinae undet.
Nemobiinae undet.

HALICTIDAE

Halictidae undet.
Lipotriches rufipes

HESPERIIDAE

Eretis umbra maculifera

HETEROPTERA

Heteroptera
Heteroptera undet.

HISTERIDAE

Hister spp.

HYDROPHILIDAE

Berosus
Paracymus incomptus
Sphaeridiinae undet.

ICHNEUMONIDAE

Banchinae undet.
Netelia spp.
Ophioninae undet.

LAMPYRIDAE

Lampyridae undet.
Photinus spp.

LASIOCAMPIDAE

Odontocheilopteryx myxa

LEPIDOPTERA

Lepidoptera undet.

LESTIDAE

Lestes virgatus

LYCAENIDAE

Anthene amarah
Anthene princeps
Anthene spp.
Azanus spp.
Eicochrysops messapus mahallakoaena
Lycaenidae undet.

LYGAEIDAE

Lethaeini undet.
Lethaeus spp.
Lygaeidae undet.
Paromius paraclypeatus
Spilostethus furculus
Spilostethus lemniscatus
Spilostethus macilentus

MANTIDAE

Mantodea undet.

MEGACHILIDAE

Megachile spp.

MELOIDAE

Meloidae undet.

MEMBRACIDAE

Membracidae undet.

MIRIDAE

Dolichomiris sjostedti
Mirini undet.
Physophoroptera spp.

MUSCIDAE

Muscidae undet.

MYRMELEONTIDAE

Trichocercus

NITIDULIDAE

Cybocephalus spp.
Meligethes spp.
Nitidulidae undet.

NOCTUIDAE

Heraclia superba

NYMPHALIDAE

Danaus chrysippus chrysippus
Junonia hierta cebrene
Neocoenyra extensa

PAPILIONIDAE

Papilio mackinnoni mackinnoni
Papilio nireus lyaeus

PENTATOMIDAE

Aeliomorpha griseoflava
Agonoscelis okuana
Antestiella bequaerti
Carbula spp.
Coponia spp.
Dryadocoris spp.
Nezara naspirus
Nezara viridula
Platacantha lutea

PENTATOMOIDEA

Pentatomoidea undet.
Pentatomoidea undet. undetermined - N

PHALACRIDAE

Phalacridae undet.

PHASMIDA

Phasmida undet.

PIERIDAE

Belenois zochalia zochalia
Colotis eborea annae
Colotis spp.
Eurema brigitta brigitta
Pinacopteryx eriphia eriphia

PLEIDAE

Pleidae undet.

PYGIDICRANIDAE

Bormansia africana
Karschiellinae undet.

PYRGOMORPHIDAE

Dictyophorus griseus griseus

PYROCHROIDAE

Pyrochroidae undet.

PYRRHOCORIDAE

Pyrrhocoridae undet.
Scantius forsteri

REDUVIIDAE

Emesinae undet.
Myiophanes spp.
Reduviidae undet.
Tinna spp.

SARCOPHAGIDAE

Bercaea arno
Dolichotachina spp.
Hoplacephala spp.
Sarcophaga nodosa
Sarcophaga spp.

SCARABAEIDAE

Anomalini undet.
Aphodiinae undet.
Diplognatha gagates
Liatongus militaris
Melolonthinae undet.
Oniticellus pictus
Oniticellus plaratus
Onitis alexis
Onitis westermanni
Onthophagus spp.
Pachnoda ephippiata
Scarabaeini undet.
Sericini undet.
Tiniocellus spinipes

SCIARIDAE

Sciaridae undet.

SCLEROGIBBIDAE

Sclerogibba madagassa

SPHECIDAE

Ammophila beniniensis beniniensis
Ammophila fischeri
Ammophila insignis insignis
Ammophila rubripes

SPHINGIDAE

Temnora pseudopylas

STAPHYLINIDAE

Aleocharinae
Cilea spp.
Coproporus spp.
Medon spp.
Nacaeus spp.
Oxytelus bidentulus
Paederus spp.
Philonthus spp.
Pinophilus spp.
Xantholinini undet.
Zyras spp.

SYRPHIDAE

Eristalinus spp.
Eumerus triangularis
Paragus
Syrphidae undet.

TABANIDAE

Ancala africana
Haematopota spp.
Haematopota unicolor
Haematopota wittei
Tabanus taeniola

TACHINIDAE

Cylindromyia spp.
Nemorilla cruciata
Siphona spp.
Tachinidae undet.

TENEBRIONIDAE

Corticeus spp.
Gnathidium basilewski
Gonocephalum spp.
Gonocnemis spp.
Lagria spp.
Platynotina undet.
Pogonobasis hirsuta
Pycnocerini undet.
Quadrideres spp.
Zophosis agaboides
undet.Eurychorini

TERATEMBIIDAE

Paroligembia spp.

TETRIGIDAE

Tetrigidae undet.

TETTIGONIIDAE

Conocephalus maculatus
Horatosphaga linearis

TIPULOIDEA

Tipuloidea undet.

TRICHOPTERA

Trichoptera undet.